Autoriõigused ja otsingud veebist
Otsimine veebist


Internetis on tohutult palju erinevaid materjale, mille hulgast enda jaoks sobivat leida on üsna raske. Kuidas on võimalik infot otsida?

1. Otsingumootorite kasutamine
Otsingumootor on programm, mis otsib mingile kriteeriumile vastavaid andmeid. Otsingumootor võib olla ühe veebilehekülje põhine või selline, mis otsib infot kogu veebist. Otsingumootor indekseerib pidevalt Internetis leiduvaid veebilehti ja koostab neist andmebaasi, millest saab teha otsinguid. Kasutades otsingumootoreid ei otsi sa läbi kogu veebi vaid ainult neid lehekülgi, mis on andmebaasis. Iga otsingumootor otsib veidi erinevalt. Kuidas otsingumootorid hindavad lehekülgi? Esimesena kuvatakse lehed, kus on rohkem otsitud märksõnu või märksõnad on pealkirjades või on sellele leheküljele rohkem viidatud.
N: http://www.google.ee/, http://www.neti.ee/
+ ligipääs paljudele lehekülgedele
- liiga palju otsingutulemusi, millest paljud ei ole olulised
Märksõnaotsing
Soovitud veebilehe leidmiseks võib kasutada märksõnu.
+ (otsib kindlasti)
- (jätab välja)
"" (kindel fraas)


2. Teemakataloogide kasutamine
Erinevalt otsingumootorites, kus tegutsevad masinad, koostavad teemakatalooge inimesed. Nemad valivad, millised leheküljed, millise kategooria alla lähevad. Seetõttu on ka andmebaas väiksem. Mõnikord sisaldavad teemakataloogid ka otsingumootorit. Mõnikord pakuvad teemakataloogid ka lisateenustena postkasti, uudiseid jne. Tänapäeval hakkab ähmastuma piir otsingumootori ja teemakataloogi vahel, sest paljud teemakataloogid sisaldavad ka otsingumootorit.
N: http://www.yahoo.com/, http://www.ee/
+ teemad on esitatud kategooriates
- tihti võib leida „surnud” linke

3. Portaalid ehk võrguväravad
Portaalid ehk võrguväravad on loodud peamiselt suuremate teenusepakkujate poolt. Ühele leheküljele on koondatud uudised, artiklid, meelelahutus ja mitmesugused teenused.
N: www.riik.ee, www.eesti.ee, www.delfi.ee, www.everyday.com, http://www.merlot.org/merlot/index.htm, http://www.language-portal.net/index.php/
+ kõik vajalik ühes kohas
- kõik ei ole vajalik

4. Tag-otsing
Aina rohkem on olemas erinevaid keskkondi, kus kasutajad saavad lisada linkidele, artiklitele, piltidele jne juurde tag’e e märksõnu. Väga populaarseks on muutunud sotsiaalsed järjehoidjad, mis võimaldavad inimestel luua järjehoidjaid otse veebi. Lisaks linkide salvestamisele on võimalik lisada ka tag’e.
N: http://delicious.com/, http://www.keotag.com/
+ annab kvaliteetsemaid materjale
- ei järjesta materjale tähtsuse järjekorras

5. Mashup’id
Sisaldab erinevaid otsingumootoreid ja märksõna otsingut
N: http://www.fuzzfind.com/search.html

Piltide otsimine erinevatest keskkondest
http://tiigrihypeharidustehnoloog.blogspot.com/2008/07/vilille-tower-bridge-ja-arnold-rtli.html